Winter Olympics - Women
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Winter Olympics - Women
Feb 11 - 22, 2026
|
| Draw Feb 16 - 1:05 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Switzerland Tirinzoni, S |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 10 | |||
| Great Britain Jackson, S |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 | ||
Event Statistics
Switzerland
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.61 |
| PA/G: | 5.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.79 |
| Steal Efficiency: | 0.08 |
Great Britain
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.02 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Switzerland
| Games: | 74 |
| Record: | 65W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.34 |
| PA/G: | 4.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Great Britain
| Games: | 50 |
| Record: | 29W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.36 |
| PA/G: | 6.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Switzerland
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Julia Markle (Oct 2, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Amanda Sluchinski (Oct 11, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Satsuki Fujisawa (Nov 15, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 1st End vs. Rachel Homan (Oct 19, 2025)
Great Britain
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
February 27, 2026
Manitoba's Kate Cameron (Photo: Curling Canada) announced on Monday that the team will look different for the new Olympic quadrennial.
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
-
February 20, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















