Winter Olympics - Women
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Winter Olympics - Women
Feb 11 - 22, 2026
|
| Draw Feb 12 - 3:05 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Italy Constantini, S |
![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 | ||
| Switzerland Tirinzoni, S |
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 7 | |||
Event Statistics
Italy
| Games: | 9 |
| Record: | 2W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.60 |
| PA/G: | 7.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Switzerland
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.61 |
| PA/G: | 5.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.79 |
| Steal Efficiency: | 0.08 |
Season Statistics
Italy
| Games: | 59 |
| Record: | 31W - 28L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.33 |
| PA/G: | 6.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Switzerland
| Games: | 74 |
| Record: | 65W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.34 |
| PA/G: | 4.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Scoring Records - Season
Italy
Switzerland
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Julia Markle (Oct 2, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Amanda Sluchinski (Oct 11, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Satsuki Fujisawa (Nov 15, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 1st End vs. Rachel Homan (Oct 19, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
February 27, 2026
Manitoba's Kate Cameron (Photo: Curling Canada) announced on Monday that the team will look different for the new Olympic quadrennial.
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
-
February 20, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















