USA Curling National Championships
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
USA Curling National Championships
Feb 23 - Mar 1, 2026
|
| Draw Feb 24 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Megan Stopera Minneapolis, MN |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | ||
| Ann Podoll Fargo, ND |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 8 | |||
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Megan Stopera |
19 |
61 |
1.52 | 6.0 | 66% |
| 3: | Addison Neill |
20 |
85 |
1.78 | 8.7 | 88% |
| 2: | Ella Fleming |
20 |
64 |
1.50 | 6.0 | 65% |
| 1: | Savannah Koch |
20 |
48 |
1.50 | 7.2 | 49% |
| TEAM TOTALS | 79 | 258 | 1.58 | 7.0 | 67% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Ann Podoll |
20 |
65 |
1.62 | 6.8 | 67% |
| 3: | Rachel Workin |
20 |
58 |
1.56 | 7.2 | 59% |
| 2: | Rachel Kawleski |
20 |
60 |
1.64 | 9.0 | 62% |
| 1: | Mackenzie Ritchie |
20 |
70 |
1.30 | 5.0 | 71% |
| TEAM TOTALS | 80 | 253 | 1.54 | 7.0 | 65% | |
Event Statistics
Megan Stopera
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.03 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Ann Podoll
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.66 |
| PA/G: | 8.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Megan Stopera
| Games: | 30 |
| Record: | 14W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 7.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Ann Podoll
| Games: | 15 |
| Record: | 7W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.56 |
| PA/G: | 8.46 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Megan Stopera
Ann Podoll
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















