Sun City Cup
Curling Scores
Sun City Cup
Jan 22 - 25, 2026
|
| Draw Jan 22 - 7:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Wouter Gosgens Zoetermeer, NED |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | ||
| Michael Brunner Bern, SUI |
0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Wouter Gosgens
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.43 |
| PA/G: | 6.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Michael Brunner
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.79 |
| PA/G: | 5.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Wouter Gosgens
| Games: | 70 |
| Record: | 45W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.82 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Michael Brunner
| Games: | 63 |
| Record: | 37W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.84 |
| PA/G: | 7.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Wouter Gosgens
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Tanner Lott (Sep 12, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 8th End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Cameron Bryce (Aug 23, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Jason Montgomery (Oct 4, 2025)
> 3 in 1st End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
Michael Brunner
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















