Sun City Cup
Curling Scores
Sun City Cup
Jan 22 - 25, 2026
|
| Draw Jan 22 - 7:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Xiao Ming Xu Beijing, CHN |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 | |||||
| Fredrik Nyman Solleftea, SWE |
3 | 1 | 0 | 4 | X | 8 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Xiao Ming Xu
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.37 |
| PA/G: | 7.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Fredrik Nyman
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Xiao Ming Xu
| Games: | 76 |
| Record: | 42W - 34L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.21 |
| PA/G: | 6.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Fredrik Nyman
| Games: | 38 |
| Record: | 28W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.49 |
| PA/G: | 6.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Xiao Ming Xu
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Steffen Walstad (Aug 16, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 4th End vs. Felix Luethold (Aug 15, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Joel Retornaz (Sep 25, 2025)
> 4 in 7th End vs. Lukas Klima (Aug 24, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Ross Whyte (Sep 11, 2025)
Fredrik Nyman
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















