RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RBC Dominion Securities Western Showdown
|
| Draw Dec 14 - 9:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Silvana Tirinzoni Aarau, SUI |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | 6 | ||
| Kayla MacMillan Victoria, BC |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 2 | |||
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 7W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.36 |
| PA/G: | 4.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.67 |
| PA/G: | 6.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
| Games: | 74 |
| Record: | 65W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.34 |
| PA/G: | 4.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
| Games: | 67 |
| Record: | 41W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.31 |
| PA/G: | 6.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Julia Markle (Oct 2, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Amanda Sluchinski (Oct 11, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Satsuki Fujisawa (Nov 15, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 1st End vs. Rachel Homan (Oct 19, 2025)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Keelie Duncan (Oct 10, 2025)
> 4 in 3rd End vs. Emma Artichuk (Sep 26, 2025)
> 4 in 4th End vs. Isabella Wrana (Sep 13, 2025)
> 4 in 4th End vs. Elizabeth Cousins (Sep 6, 2025)
> 4 in 3rd End vs. Shaela Hayward (Aug 29, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 8th End vs. Myla Plett (Nov 14, 2025)
> 5 in 7th End vs. Selena Sturmay (Oct 25, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Gracelyn Richards (Nov 16, 2025)
> 4 in 8th End vs. Miyu Ueno (Nov 15, 2025)
> 4 in 9th End vs. Beth Peterson (Oct 23, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Silvana Tirinzoni (Nov 14, 2025)
> 3 in 6th End vs. Myla Plett (Nov 14, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Rachel Homan (Sep 12, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Manitoba's Kate Cameron (Photo: Curling Canada) announced on Monday that the team will look different for the new Olympic quadrennial.
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
-
February 20, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















