Rick Rowsell Classic
Curling Scores
Rick Rowsell Classic
Dec 11 - 14, 2025
|
| Draw Dec 13 - 5:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Adam Boland St. John's, NL |
![]() |
1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 | ||
| Brent MacDougall Halifax, NS |
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Adam Boland
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.10 |
| PA/G: | 9.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.17 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Brent MacDougall
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.39 |
| PA/G: | 6.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Adam Boland
| Games: | 24 |
| Record: | 12W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.09 |
| PA/G: | 9.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Brent MacDougall
| Games: | 28 |
| Record: | 10W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.27 |
| PA/G: | 8.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Adam Boland
Brent MacDougall
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















