Henderson Metal Fall Classic presented by Kioti Tractors of Ontario
Curling Scores
Henderson Metal Fall Classic presented by Kioti Tractors of Ontario
Oct 23 - 26, 2025
|
| Draw Oct 25 - 7:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Joel Retornaz Trentino, ITA |
![]() |
0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 | ||
| Marco Hoesli Glarus, SUI |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 2 | |||
Event Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 6.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Marco Hoesli
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.44 |
| PA/G: | 6.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 68 |
| Record: | 41W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Marco Hoesli
| Games: | 58 |
| Record: | 29W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.01 |
| PA/G: | 7.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
Joel Retornaz
Marco Hoesli
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Sat, Oct 25 -- 7:30pm ET | |||
| Dunstone | 5 | Final | |
| Van Amsterdam | 7 | (8) ![]() |
|
| Ruohonen | 6 | Final | |
| Carruthers | 2 | (7) ![]() |
|
| Retornaz | 5 | Final | |
| Hoesli | 2 | (7) ![]() |
|
| Epping | 8 | Final | |
| Sinnett | 1 | (4) ![]() |
|
| Dunstone | 5 | Final | |
| Van Amsterdam | 7 | (8) ![]() |
|
| Ruohonen | 6 | Final | |
| Carruthers | 2 | (7) ![]() |
|
| Retornaz | 5 | Final | |
| Hoesli | 2 | (7) ![]() |
|
| Epping | 8 | Final | |
| Sinnett | 1 | (4) ![]() |
| Dunstone | 5 | Final | |
| Van Amsterdam | 7 | (8) ![]() |
|
| Ruohonen | 6 | Final | |
| Carruthers | 2 | (7) ![]() |
|
| Retornaz | 5 | Final | |
| Hoesli | 2 | (7) ![]() |
|
| Epping | 8 | Final | |
| Sinnett | 1 | (4) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















