Stu Sells 1824 Halifax Classic
Curling Scores
Stu Sells 1824 Halifax Classic
Nov 12 - 16, 2025
|
| Draw Nov 14 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Owen Purcell Halifax, NS |
![]() |
2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 9 | ||
| Graeme Weagle Halifax, NS |
0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | |||
Event Statistics
Owen Purcell
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.61 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.67 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Graeme Weagle
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.33 |
| PA/G: | 11.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.18 |
| Steal Efficiency: | 0.08 |
Season Statistics
Owen Purcell
| Games: | 55 |
| Record: | 29W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.01 |
| PA/G: | 7.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Graeme Weagle
| Games: | 26 |
| Record: | 15W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.13 |
| PA/G: | 7.98 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.35 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Owen Purcell
Graeme Weagle
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















