Baden Masters
Curling Scores
Baden Masters
Aug 14 - 17, 2025
|
| Draw Aug 16 - 5:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Wouter Gosgens Zoetermeer, NED |
0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| Bruce Mouat Stirling, SCO |
![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | X | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Wouter Gosgens
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.93 |
| PA/G: | 7.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.78 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Bruce Mouat
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.68 |
| PA/G: | 6.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
Season Statistics
Wouter Gosgens
| Games: | 70 |
| Record: | 45W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.82 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Bruce Mouat
| Games: | 69 |
| Record: | 57W - 12L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.73 |
| PA/G: | 5.52 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Wouter Gosgens
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Tanner Lott (Sep 12, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 8th End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Cameron Bryce (Aug 23, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Jason Montgomery (Oct 4, 2025)
> 3 in 1st End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
Bruce Mouat
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 9 -- Sat, Aug 16 -- 11:00am CET | |||
| Xu | 8 | Final | |
| Team Ramsfjell | 6 | (7) | |
| Klima | 6 | Final | |
| Pfister | 1 | (7) | |
| Gosgens | 3 | Final | |
| Mouat | 6 | (7) | |
| Whyte | 4 | Final | |
| Retornaz | 6 | (7) | |
| Xu | 8 | Final | |
| Team Ramsfjell | 6 | (7) | |
| Klima | 6 | Final | |
| Pfister | 1 | (7) | |
| Gosgens | 3 | Final | |
| Mouat | 6 | (7) | |
| Whyte | 4 | Final | |
| Retornaz | 6 | (7) |
| Xu | 8 | Final | |
| Team Ramsfjell | 6 | (7) | |
| Klima | 6 | Final | |
| Pfister | 1 | (7) | |
| Gosgens | 3 | Final | |
| Mouat | 6 | (7) | |
| Whyte | 4 | Final | |
| Retornaz | 6 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















