Curling Alberta Womens Championship presented by Sentinel Storage
Curling Scores
Curling Alberta Womens Championship presented by Sentinel Storage
Jan 22 - 25, 2025
|
| Draw Jan 23 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Janais DeJong Grande Prairie, AB |
![]() |
2 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 10 | |||
| Claire Booth Edmonton, AB |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | ||||
Event Statistics
Janais DeJong
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.69 |
| PA/G: | 7.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Claire Booth
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.17 |
| PA/G: | 11.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.46 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
Season Statistics
Janais DeJong
| Games: | 45 |
| Record: | 22W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 7.20 |
| PA/G: | 7.72 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Claire Booth
| Games: | 25 |
| Record: | 8W - 17L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.76 |
| PA/G: | 9.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.19 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Janais DeJong
Claire Booth
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















