WFG Masters
Curling Scores
WFG Masters
|
| Draw Jan 17 - 7:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Brad Jacobs Edmonton, AB |
5 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 7 | |||||
| Niklas Edin Karlstad , SWE |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 3 | ||||
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.79 |
| PA/G: | 5.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.47 |
| PA/G: | 9.12 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
| Games: | 92 |
| Record: | 69W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 5.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
| Games: | 81 |
| Record: | 48W - 33L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 2L |
| PF/G: | 7.46 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Sam Mooibroek (Mar 5, 2025)
> 5 in 8th End vs. Aaron Bartling (Mar 2, 2025)
> 5 in 5th End vs. Scott Manners (Jan 9, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 4th End vs. Aaron Bartling (Mar 2, 2025)
> 5 in 1st End vs. Niklas Edin (Jan 17, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Korey Dropkin (Jan 15, 2025)
> 4 in 5th End vs. Kevin Koe (Dec 16, 2024)
> 4 in 4th End vs. Mike McEwen (Sep 28, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 5th End vs. John Epping (Dec 14, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Andrin Schnider (Feb 21, 2025)
> 5 in 6th End vs. Michael Brunner (Nov 6, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Takumi Maeda (Dec 13, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Marco Hoesli (Jan 14, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 6 in 6th End vs. Marc Muskatewitz (Dec 14, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















