Mercure Perth Masters
Curling Scores
Mercure Perth Masters
Jan 3 - 6, 2025
|
| Draw Jan 5 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Tia Laurie Stirling, SCO |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | |||
| Corrie Huerlimann Zug, SUI |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | X | 7 | ||||
Event Statistics
Tia Laurie
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.40 |
| PA/G: | 9.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.17 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Corrie Huerlimann
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.57 |
| PA/G: | 4.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.78 |
| Steal Efficiency: | 0.42 |
Season Statistics
Tia Laurie
| Games: | 13 |
| Record: | 3W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.52 |
| PA/G: | 8.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.37 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Corrie Huerlimann
| Games: | 75 |
| Record: | 42W - 33L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.38 |
| PA/G: | 6.66 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
Tia Laurie
Corrie Huerlimann
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 8 -- Sun, Jan 5 -- 8:00am GMT | |||
| Archibald | 5 | Final | |
| Bjoernstad | 7 | (8) | |
| Morrison | 10 | Final | |
| Thomson | 0 | (4) | |
| Schwaller | 6 | Final | |
| Paulauskaite | 5 | (8) | |
| Laurie | 2 | Final | |
| Huerlimann | 7 | (6) ![]() |
|
| Watt | 3 | Final | |
| Heritier | 8 | (6) | |
| Wang | 9 | Final | |
| Soutar | 5 | (7) | |
| Archibald | 5 | Final | |
| Bjoernstad | 7 | (8) | |
| Morrison | 10 | Final | |
| Thomson | 0 | (4) | |
| Schwaller | 6 | Final | |
| Paulauskaite | 5 | (8) | |
| Laurie | 2 | Final | |
| Huerlimann | 7 | (6) ![]() |
|
| Watt | 3 | Final | |
| Heritier | 8 | (6) | |
| Wang | 9 | Final | |
| Soutar | 5 | (7) |
| Archibald | 5 | Final | |
| Bjoernstad | 7 | (8) | |
| Morrison | 10 | Final | |
| Thomson | 0 | (4) | |
| Schwaller | 6 | Final | |
| Paulauskaite | 5 | (8) | |
| Laurie | 2 | Final | |
| Huerlimann | 7 | (6) ![]() |
|
| Watt | 3 | Final | |
| Heritier | 8 | (6) | |
| Wang | 9 | Final | |
| Soutar | 5 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















