WCT Take-Out Trophy
Curling Scores
WCT Take-Out Trophy
Dec 20 - 22, 2024
|
| Draw Dec 21 - 9:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Giacomo Colli Trentino, ITA |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 | |||
| Sixten Totzek Fuessen, GER |
![]() |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Giacomo Colli
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.47 |
| PA/G: | 6.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Sixten Totzek
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.22 |
| PA/G: | 6.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Season Statistics
Giacomo Colli
| Games: | 53 |
| Record: | 30W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 7.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Sixten Totzek
| Games: | 65 |
| Record: | 34W - 31L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.05 |
| PA/G: | 7.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Giacomo Colli
Sixten Totzek
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















