WCT Take-Out Trophy
Curling Scores
WCT Take-Out Trophy
Dec 20 - 22, 2024
|
| Draw Dec 20 - 12:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Mathias Genner Kitzbuehel, AUT |
0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||
| Gian Wildhaber Aarau, SUI |
![]() |
4 | 1 | 0 | 2 | X | 7 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Mathias Genner
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.12 |
| PA/G: | 12.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.10 |
| Steal Defense: | 0.67 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Gian Wildhaber
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 11.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.14 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Mathias Genner
| Games: | 54 |
| Record: | 9W - 45L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 5.27 |
| PA/G: | 9.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.12 |
Gian Wildhaber
| Games: | 37 |
| Record: | 10W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.23 |
| PA/G: | 10.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Scoring Records - Season
Mathias Genner
Gian Wildhaber
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














