WCT Take-Out Trophy
Curling Scores
WCT Take-Out Trophy
Dec 20 - 22, 2024
|
| Draw Dec 20 - 7:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Abylay Zhuzbay Almaty, KAZ |
0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 5 | |||
| Alberto Pimpini Pinerolo, ITA |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | X | 9 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Abylay Zhuzbay
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 11.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Alberto Pimpini
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.67 |
| PA/G: | 11.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.64 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.15 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
Abylay Zhuzbay
| Games: | 20 |
| Record: | 11W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.66 |
| PA/G: | 7.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Alberto Pimpini
| Games: | 25 |
| Record: | 13W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.07 |
| PA/G: | 7.66 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Abylay Zhuzbay
Alberto Pimpini
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













