ZEH-NOH Japan Curling Championship
Curling Scores
ZEH-NOH Japan Curling Championship
Jan 27 - Feb 4, 2024
|
| Draw Jan 30 - 4:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Yui Ozeki Tokyo, JPN |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 | |||
| Honoka Sasaki Kitami, JPN |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | |||
Event Statistics
Yui Ozeki
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.22 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Honoka Sasaki
| Games: | 7 |
| Record: | 2W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 5.50 |
| PA/G: | 8.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.17 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Yui Ozeki
| Games: | 20 |
| Record: | 11W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 8.94 |
| PA/G: | 6.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Honoka Sasaki
| Games: | 49 |
| Record: | 25W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.10 |
| PA/G: | 7.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Yui Ozeki
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Kohane Tsuruga (Aug 25, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 3rd End vs. Hatsue Hirama (Dec 9, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Miori Nakamura (Aug 25, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 3rd End vs. Mayu Minami (Aug 26, 2023)
Honoka Sasaki
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















