Ontario Scotties Open Qualifier
Curling Scores
Ontario Scotties Open Qualifier
Jan 5 - 7, 2024
|
| Draw Jan 5 - 12:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Marteen Jones Acton, ON |
![]() |
1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 | ||
| Julia Markle London, ON |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 3 | X | 9 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Marteen Jones
| Games: | 2 |
| Record: | 0W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.00 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Julia Markle
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.39 |
| PA/G: | 6.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.54 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Marteen Jones
| Games: | 14 |
| Record: | 2W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 4.95 |
| PA/G: | 9.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Julia Markle
| Games: | 35 |
| Record: | 21W - 14L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.42 |
| PA/G: | 6.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Marteen Jones
Julia Markle
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















