USA Curling National Championships
Curling Scores
USA Curling National Championships
|
| Draw Jan 31 - 8:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Rich Ruohonen Minneapolis, MN |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | ||
| Scott Dunnam Philadelphia, PA |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 | |||
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Rich Ruohonen |
22 |
92 |
1.66 | 6.7 | 86% |
| 3: | Jason Smith |
21 |
98 |
1.88 | 6.0 | 97% |
| 2: | Samuel Strouse |
22 |
98 |
2.18 | 5.9 | 94% |
| 1: | Aidan Oldenburg |
21 |
89 |
1.52 | 7.0 | 87% |
| TEAM TOTALS | 86 | 377 | 1.80 | 6.4 | 91% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Scott Dunnam |
21 |
88 |
2.38 | 6.5 | 90% |
| 3: | Cody Clouser |
22 |
99 |
2.18 | 5.9 | 95% |
| 2: | Lance Wheeler |
22 |
93 |
1.98 | 5.8 | 88% |
| 1: | Andrew Dunnam |
22 |
96 |
1.84 | 6.2 | 91% |
| TEAM TOTALS | 87 | 376 | 2.10 | 6.1 | 91% | |
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 1W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 4.77 |
| PA/G: | 8.46 |
| Hammer Efficiency: | 0.11 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.03 |
| PA/G: | 8.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
| Games: | 57 |
| Record: | 28W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 7.27 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
| Games: | 54 |
| Record: | 27W - 27L |
| Extra Ends: | 3W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 1L |
| PF/G: | 8.04 |
| PA/G: | 7.72 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 7 in 1st End vs. Greg Delich (Nov 17, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 1st End vs. Benjamin Levy (Oct 14, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Sam Mooibroek (Jan 13, 2024)
> 5 in 1st End vs. Rich Ruohonen (Sep 24, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Rich Ruohonen (Jan 12, 2024)
> 3 in 2nd End vs. Rich Ruohonen (Jan 12, 2024)
> 3 in 6th End vs. Tanner Horgan (Nov 18, 2023)
> 3 in 1st End vs. Mark Kean (Oct 28, 2023)
> 3 in 2nd End vs. Marco Hoesli (Oct 5, 2023)
> 3 in 4th End vs. Danny Casper (Sep 23, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Rich Ruohonen | ||
| Scott Dunnam | ||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















