World Junior-B Curling Championships
Curling Scores
World Junior-B Curling Championships
Dec 8 - 12, 2023
|
| Draw Dec 8 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Slovenia Zaveljcina, L |
0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 4 | ||||||
| United States Scheel, M |
![]() |
2 | 5 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 11 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Slovenia
| Games: | 5 |
| Record: | 1W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.97 |
| PA/G: | 14.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
United States
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.35 |
| PA/G: | 7.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Slovenia
| Games: | 43 |
| Record: | 25W - 18L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.53 |
| PA/G: | 6.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
United States
| Games: | 41 |
| Record: | 15W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 7.19 |
| PA/G: | 8.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Slovenia
United States
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















