Nufloors Penticton Curling Classic
Curling Scores
Nufloors Penticton Curling Classic
|
| Draw Dec 1 - 6:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Brent Pierce New Westminster, BC |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 | |||
| Michael Brunner Bern, SUI |
![]() |
1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | ||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.74 |
| PA/G: | 5.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 4.57 |
| PA/G: | 6.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
| Games: | 38 |
| Record: | 26W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.51 |
| PA/G: | 6.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
| Games: | 90 |
| Record: | 55W - 35L |
| Extra Ends: | 3W - 1L |
| One-Point Games: | 4W - 1L |
| PF/G: | 7.40 |
| PA/G: | 6.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Owen Purcell (Sep 16, 2023)
> 4 in 6th End vs. Andreas Harstad (Aug 24, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 4th End vs. Tyler Pfeiffer (Sep 14, 2023)
> 3 in 1st End vs. Ross Whyte (Aug 25, 2023)
> 3 in 5th End vs. Alexander Baumann (Aug 17, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Daniel Casper (Sep 15, 2023)
> 3 in 3rd End vs. Magnus Ramsfjell (Sep 3, 2023)
> 3 in 2nd End vs. Ross Whyte (Aug 25, 2023)
> 3 in 6th End vs. Cameron Bryce (Aug 19, 2023)
> 3 in 7th End vs. Andrin Schnider (Aug 18, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. James Craik (Aug 19, 2023)
> 3 in 4th End vs. Cameron Bryce (Aug 19, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















