Challenge de Curling Desjardins
Curling Scores
Challenge de Curling Desjardins
Nov 23 - 26, 2023
|
| Draw Nov 24 - 10:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Paul Flemming Halifax, NS |
0 | 3 | 3 | 1 | 1 | X | X | X | 8 | |||
| Yannick Martel Saguenay, QC |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Paul Flemming
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.47 |
| PA/G: | 5.26 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.52 |
Yannick Martel
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 7.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Paul Flemming
| Games: | 36 |
| Record: | 28W - 8L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 9.13 |
| PA/G: | 5.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Yannick Martel
| Games: | 44 |
| Record: | 33W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.80 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Scoring Records - Season
Paul Flemming
Yannick Martel
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















