Original 16 Mens Cash Spiel
Curling Scores
Original 16 Mens Cash Spiel
Nov 10 - 12, 2023
|
| Draw Nov 11 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Shinya Abe Sapporo, JPN |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 | ||||
| DJ Kidby Regina, SK |
0 | 2 | 4 | 0 | 3 | X | 9 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Shinya Abe
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.19 |
| PA/G: | 9.52 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
DJ Kidby
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.89 |
| PA/G: | 6.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Shinya Abe
| Games: | 49 |
| Record: | 28W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 5L |
| PF/G: | 8.67 |
| PA/G: | 6.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
DJ Kidby
| Games: | 31 |
| Record: | 13W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.43 |
| PA/G: | 7.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Scoring Records - Season
Shinya Abe
DJ Kidby
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















