Original 16 Mens Cash Spiel
Curling Scores
Original 16 Mens Cash Spiel
|
| Draw Nov 10 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Yusuke Morozumi Karuizawa, JPN |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 | ||
| Jacob Libbus Okotoks, AB |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 | |||
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.69 |
| PA/G: | 6.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
| Games: | 90 |
| Record: | 55W - 35L |
| Extra Ends: | 4W - 2L |
| One-Point Games: | 6W - 5L |
| PF/G: | 8.55 |
| PA/G: | 6.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
| Games: | 52 |
| Record: | 21W - 31L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.76 |
| PA/G: | 7.61 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Warren Kozak (Oct 27, 2023)
> 4 in 2nd End vs. Jaxon Hiebert (Oct 21, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Kenan Wipf (Sep 9, 2023)
> 4 in 5th End vs. Danny Casper (Aug 25, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 3rd End vs. Nicholas Woznesensky (Oct 7, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Brendan Bottcher (Sep 8, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Kinley Burton (Oct 20, 2023)
> 4 in 8th End vs. Wouter Gosgens (Sep 22, 2023)
> 4 in 4th End vs. Danny Casper (Aug 25, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















