New Zealand Mixed Doubles National Championship
Curling Scores
New Zealand Mixed Doubles National Championship
Aug 9 - 13, 2023
|
| Draw Aug 9 - 5:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Courtney Smith Naseby, NZL |
![]() |
4 | 2 | 0 | 4 | 1 | 1 | X | 12 | |||
| Natalie Thurlow Naseby, NZL |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Courtney Smith
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.63 |
| PA/G: | 6.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.45 |
Natalie Thurlow
| Games: | 5 |
| Record: | 1W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.57 |
| PA/G: | 10.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.53 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Courtney Smith
| Games: | 20 |
| Record: | 14W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.76 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.48 |
Natalie Thurlow
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.20 |
| PA/G: | 9.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
Scoring Records - Season
Courtney Smith
Natalie Thurlow
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














