CURVE US Open of Curling - Championships
Curling Scores
CURVE US Open of Curling - Championships
Sep 21 - 24, 2023
|
| Draw Sep 21 - 6:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Nicholas Connolly Seattle, WA |
0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | |||
| Wesley Wendling Wausau, WI |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 | ||
Event Statistics
Nicholas Connolly
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.44 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.55 |
Wesley Wendling
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 7.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.42 |
Season Statistics
Nicholas Connolly
| Games: | 35 |
| Record: | 17W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.76 |
| PA/G: | 8.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.32 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Wesley Wendling
| Games: | 54 |
| Record: | 29W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.34 |
| PA/G: | 7.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Nicholas Connolly
Wesley Wendling
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Austin Kadlec (Sep 23, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 1st End vs. Austin Kadlec (Sep 23, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Jordon McDonald (Sep 16, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Rich Ruohonen (Sep 22, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















