U25 NextGen Classic
Curling Scores
U25 NextGen Classic
|
| Draw Aug 30 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Jacob Libbus Okotoks, AB |
![]() |
0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 2 | |||
| Ryan Wiebe Winnipeg, MB |
1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 7 | ||||
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.94 |
| PA/G: | 7.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.61 |
| PA/G: | 5.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
| Games: | 52 |
| Record: | 21W - 31L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.76 |
| PA/G: | 7.61 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
| Games: | 55 |
| Record: | 33W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.67 |
| PA/G: | 6.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Warren Kozak (Oct 27, 2023)
> 4 in 2nd End vs. Jaxon Hiebert (Oct 21, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Kenan Wipf (Sep 9, 2023)
> 4 in 5th End vs. Danny Casper (Aug 25, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 3rd End vs. Nicholas Woznesensky (Oct 7, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Brendan Bottcher (Sep 8, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Kinley Burton (Oct 20, 2023)
> 4 in 8th End vs. Wouter Gosgens (Sep 22, 2023)
> 4 in 4th End vs. Danny Casper (Aug 25, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















