Saville Shootout
Curling Scores
Saville Shootout
Sep 8 - 11, 2023
|
| Draw Sep 8 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Yusuke Morozumi Karuizawa, JPN |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | X | 8 | ||
| Kyler Kleibrink Langley, BC |
2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 | |||
Event Statistics
Yusuke Morozumi
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 5.68 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.48 |
Kyler Kleibrink
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.03 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Yusuke Morozumi
| Games: | 90 |
| Record: | 55W - 35L |
| Extra Ends: | 4W - 2L |
| One-Point Games: | 6W - 5L |
| PF/G: | 8.55 |
| PA/G: | 6.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Kyler Kleibrink
| Games: | 39 |
| Record: | 24W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.80 |
| PA/G: | 7.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
Yusuke Morozumi
Kyler Kleibrink
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Yusuke Morozumi | ||
| Kyler Kleibrink | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















