LGT World Women's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Women's Curling Championship
|
| Draw Mar 21 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| New Zealand Smith, J |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 | ||||||
| United States Peterson, T |
![]() |
1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | 7 | |||||
Event Statistics
| Games: | 12 |
| Record: | 0W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 4.74 |
| PA/G: | 10.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 6.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
| Games: | 78 |
| Record: | 45W - 33L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 6W - 8L |
| PF/G: | 8.05 |
| PA/G: | 6.54 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
| Games: | 82 |
| Record: | 52W - 30L |
| Extra Ends: | 4W - 0L |
| One-Point Games: | 7W - 2L |
| PF/G: | 8.47 |
| PA/G: | 6.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Beth Farmer (Aug 18, 2022)
> 4 in 8th End vs. Eirin Mesloe (Aug 18, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 5th End vs. Seungyoun Ha (Oct 23, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Eirin Mesloe (Aug 18, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 8th End vs. Eirin Mesloe (Sep 3, 2022)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Daniela Jentsch (Oct 7, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 7th End vs. Kim Rhyme (Sep 24, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Eun ji Gim (Oct 8, 2022)
> 4 in 3rd End vs. Seungyoun Ha (Sep 25, 2022)
> 4 in 1st End vs. Kim Rhyme (Sep 24, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Eun ji Gim (Oct 8, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















