Mixed Doubles Provincial Championship
Curling Scores
Mixed Doubles Provincial Championship
Feb 24 - 26, 2023
|
| Draw Feb 24 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Burghout/Thompson Toronto, ON |
![]() |
3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 11 | ||
| Wilson/Dow Palmerston , ON |
0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 10 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Burghout/Thompson
| Games: | 5 |
| Record: | 1W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.84 |
| PA/G: | 10.26 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Wilson/Dow
| Games: | 5 |
| Record: | 1W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.95 |
| PA/G: | 11.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Season Statistics
Burghout/Thompson
| Games: | 27 |
| Record: | 9W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.24 |
| PA/G: | 9.80 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.39 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Wilson/Dow
| Games: | 42 |
| Record: | 21W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.34 |
| PA/G: | 9.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.42 |
Scoring Records - Season
Burghout/Thompson
Wilson/Dow
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














