World Junior Curling Championships
Curling Scores
World Junior Curling Championships
Feb 25 - Mar 4, 2023
|
| Draw Feb 27 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Scotland Carson, O |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | ||
| Germany Kapp, B |
0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Scotland
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.71 |
| PA/G: | 5.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Germany
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.08 |
| PA/G: | 5.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Scotland
| Games: | 51 |
| Record: | 22W - 29L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 6.91 |
| PA/G: | 7.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Germany
| Games: | 58 |
| Record: | 27W - 31L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.08 |
| PA/G: | 7.01 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Scotland
Germany
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















