Norwegian Mixed Doubles Championship
Curling Scores
Norwegian Mixed Doubles Championship
Jan 27 - 29, 2023
|
| Draw Jan 29 - 7:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Oestgaard/Eriksen Trondheim, NOR |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 3 | |||
| Skaga/Sommervold Stabekk, NOR |
![]() |
2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Oestgaard/Eriksen
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.51 |
| PA/G: | 6.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.54 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.47 |
Skaga/Sommervold
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 14.25 |
| PA/G: | 5.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.54 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Oestgaard/Eriksen
Skaga/Sommervold
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













