Grand Prix Bern Inter Curling Challenge
Curling Scores
Grand Prix Bern Inter Curling Challenge
Oct 28 - 31, 2022
|
| Draw Oct 28 - 6:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Dean Huerlimann Zug, SUI |
0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 7 | |||
| Sergio Vez San Sebastian, ESP |
![]() |
2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Dean Huerlimann
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 8.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Sergio Vez
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 9.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Dean Huerlimann
| Games: | 51 |
| Record: | 22W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 6.83 |
| PA/G: | 7.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Sergio Vez
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.35 |
| PA/G: | 7.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.43 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Scoring Records - Season
Dean Huerlimann
Sergio Vez
HIGH END SCORE: HAMMER
> 7 in 5th End vs. John Epping (Sep 2, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. Mike McEwen (Sep 5, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 8th End vs. Wouter Gosgens (Aug 21, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 8th End vs. Magnus Ramsfjell (Sep 30, 2022)
> 2 in 8th End vs. Riku Yanagisawa (Sep 2, 2022)
> 2 in 2nd End vs. Wouter Gosgens (Aug 21, 2022)
> 2 in 7th End vs. Jan Iseli (Aug 20, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













