Nufloors Vernon MD Curling Classic
Curling Scores
Nufloors Vernon MD Curling Classic
Oct 21 - 23, 2022
|
| Draw Oct 22 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Richards/Richard Vernon, BC |
3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 | |||
| King-Simpson/Croteau Victoria, BC |
![]() |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 | ||
Event Statistics
Richards/Richard
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.31 |
| PA/G: | 7.69 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.67 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.45 |
King-Simpson/Croteau
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.67 |
| PA/G: | 8.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Richards/Richard
King-Simpson/Croteau
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















