U25 NextGen Classic
Curling Scores
U25 NextGen Classic
Aug 31 - Sep 3, 2022
|
| Draw Sep 2 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Ryan Jacques Edmonton, AB |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 | ||
| Nathan Young St. John's, NL |
0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 10 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Ryan Jacques
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.89 |
| PA/G: | 6.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Nathan Young
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.61 |
| PA/G: | 6.52 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Season Statistics
Ryan Jacques
| Games: | 58 |
| Record: | 29W - 29L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 7.04 |
| PA/G: | 7.46 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Nathan Young
| Games: | 63 |
| Record: | 45W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.70 |
| PA/G: | 5.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Ryan Jacques
Nathan Young
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















