BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Mar 19 - 27, 2022
|
| Draw Mar 24 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| DEN (Dupont) Hvidovre, DEN |
![]() |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 | |||
| SUI (Tirinzoni) Aarau, SUI |
0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | X | 7 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
DEN (Dupont)
| Games: | 13 |
| Record: | 7W - 6L |
| Extra Ends: | 3W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.26 |
| PA/G: | 7.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
SUI (Tirinzoni)
| Games: | 14 |
| Record: | 14W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 9.92 |
| PA/G: | 5.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
DEN (Dupont)
| Games: | 54 |
| Record: | 27W - 27L |
| Extra Ends: | 4W - 0L |
| One-Point Games: | 5W - 3L |
| PF/G: | 7.41 |
| PA/G: | 7.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
SUI (Tirinzoni)
| Games: | 77 |
| Record: | 59W - 18L |
| Extra Ends: | 2W - 2L |
| One-Point Games: | 8W - 3L |
| PF/G: | 8.36 |
| PA/G: | 5.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
DEN (Dupont)
SUI (Tirinzoni)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 15 -- Thu, Mar 24 -- 9:00am PT | |||
| USA (Christensen) | 3 | Final | |
| CAN (Einarson) | 9 | (8) ![]() |
|
| NOR (Roervik) | 7 | Final | |
| CZE (Baudysova) | 1 | (9) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 3 | Final | |
| SUI (Tirinzoni) | 7 | (8) | |
| TUR (Yildiz) | 1 | Final | |
| GER (Jentsch) | 8 | (7) | |
| USA (Christensen) | 3 | Final | |
| CAN (Einarson) | 9 | (8) ![]() |
|
| NOR (Roervik) | 7 | Final | |
| CZE (Baudysova) | 1 | (9) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 3 | Final | |
| SUI (Tirinzoni) | 7 | (8) | |
| TUR (Yildiz) | 1 | Final | |
| GER (Jentsch) | 8 | (7) |
| USA (Christensen) | 3 | Final | |
| CAN (Einarson) | 9 | (8) ![]() |
|
| NOR (Roervik) | 7 | Final | |
| CZE (Baudysova) | 1 | (9) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 3 | Final | |
| SUI (Tirinzoni) | 7 | (8) | |
| TUR (Yildiz) | 1 | Final | |
| GER (Jentsch) | 8 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















