BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Mar 19 - 27, 2022
|
| Draw Mar 19 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| SCO (Morrison) Aberdeen, SCO |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 | |||||
| SUI (Tirinzoni) Aarau, SUI |
0 | 2 | 2 | 2 | 4 | 2 | X | 12 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
SCO (Morrison)
| Games: | 12 |
| Record: | 0W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 11L |
| PF/G: | 3.85 |
| PA/G: | 12.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
SUI (Tirinzoni)
| Games: | 14 |
| Record: | 14W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 9.92 |
| PA/G: | 5.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
SCO (Morrison)
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.40 |
| PA/G: | 13.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.18 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
SUI (Tirinzoni)
| Games: | 77 |
| Record: | 59W - 18L |
| Extra Ends: | 2W - 2L |
| One-Point Games: | 8W - 3L |
| PF/G: | 8.36 |
| PA/G: | 5.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
SCO (Morrison)
SUI (Tirinzoni)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 2 -- Sat, Mar 19 -- 7:00pm PT | |||
| DEN (Dupont) | 11 | Final | |
| GER (Jentsch) | 8 | (10) | |
| CAN (Einarson) | 4 | Final | |
| NOR (Roervik) | 6 | (9) ![]() |
|
| SCO (Morrison) | 1 | Final | |
| SUI (Tirinzoni) | 12 | (6) | |
| JPN (Nakajima) | 7 | Final | |
| TUR (Yildiz) | 6 | (EE) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 11 | Final | |
| GER (Jentsch) | 8 | (10) | |
| CAN (Einarson) | 4 | Final | |
| NOR (Roervik) | 6 | (9) ![]() |
|
| SCO (Morrison) | 1 | Final | |
| SUI (Tirinzoni) | 12 | (6) | |
| JPN (Nakajima) | 7 | Final | |
| TUR (Yildiz) | 6 | (EE) ![]() |
| DEN (Dupont) | 11 | Final | |
| GER (Jentsch) | 8 | (10) | |
| CAN (Einarson) | 4 | Final | |
| NOR (Roervik) | 6 | (9) ![]() |
|
| SCO (Morrison) | 1 | Final | |
| SUI (Tirinzoni) | 12 | (6) | |
| JPN (Nakajima) | 7 | Final | |
| TUR (Yildiz) | 6 | (EE) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















