Tim Hortons Brier
Curling Scores
Tim Hortons Brier
Mar 5 - 14, 2021
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Alberta (Bottcher) Edmonton, AB |
![]() |
2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 | ||
| New Brunswick (Grattan) Oromocto, NB |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Alberta (Bottcher)
| Games: | 14 |
| Record: | 11W - 3L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 7.71 |
| PA/G: | 4.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.72 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
New Brunswick (Grattan)
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 6.08 |
| PA/G: | 6.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Alberta (Bottcher)
New Brunswick (Grattan)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Alberta (Bottcher) | ||
| New Brunswick (Grattan) | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















