Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Erika Brown Madison, WI |
![]() |
1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
| Alexandra Carlson Wayzata, MN |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Erika Brown |
20 |
76 |
1.58 | 5.5 | 78% |
| 3: | Debbie McCormick |
20 |
67 |
1.86 | 4.8 | 70% |
| 2: | Jessica Schultz |
20 |
73 |
1.70 | 4.0 | 75% |
| 1: | Ann Swisshelm |
20 |
79 |
1.38 | 4.8 | 80% |
| TEAM TOTALS | 80 | 295 | 1.62 | 4.8 | 76% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Alexandra Carlson |
20 |
62 |
1.86 | 4.5 | 65% |
| 3: | Monica Walker |
20 |
71 |
1.90 | 5.7 | 75% |
| 2: | Kendall Behm |
20 |
48 |
1.98 | 4.0 | 50% |
| 1: | Jordan Moulton |
20 |
69 |
1.38 | 5.0 | 70% |
| TEAM TOTALS | 80 | 250 | 1.78 | 4.8 | 65% | |
Event Statistics
Erika Brown
| Games: | 11 |
| Record: | 9W - 2L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 2L |
| PF/G: | 8.50 |
| PA/G: | 5.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Alexandra Carlson
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.79 |
| PA/G: | 7.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Erika Brown
Alexandra Carlson
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















