Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Greg Persinger Fairbanks, AK |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 | |||
| Todd Birr Mankato, MN |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Greg Persinger |
19 |
80 |
2.04 | 4.2 | 89% |
| 3: | Nick Myers |
20 |
79 |
1.44 | 4.3 | 80% |
| 2: | Sean Murray |
20 |
85 |
1.48 | 3.7 | 87% |
| 1: | Tim Gartner |
20 |
71 |
1.40 | 3.8 | 72% |
| TEAM TOTALS | 79 | 315 | 1.58 | 4.0 | 82% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Todd Birr |
20 |
78 |
1.84 | 6.8 | 81% |
| 3: | Doug Pottinger |
20 |
79 |
1.66 | 3.7 | 82% |
| 2: | Greg Romaniuk |
20 |
65 |
1.62 | 3.5 | 67% |
| 1: | Tom O'Connor |
20 |
88 |
1.30 | 6.2 | 89% |
| TEAM TOTALS | 80 | 310 | 1.60 | 5.0 | 80% | |
Event Statistics
Greg Persinger
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 5.21 |
| PA/G: | 8.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
Todd Birr
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.02 |
| PA/G: | 7.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Greg Persinger
Todd Birr
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















