Curling Scores
US Curling Nationals
Feb 11 - 18, 2012
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Heath McCormick New York, NY |
2 | 1 | 1 | 3 | 2 | X | 9 | |||||||
| Eric Fenson Bemidji, MN |
![]() |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Heath McCormick |
10 |
44 |
2.30 | 5.0 | 94% |
| 3: | Bill Stopera |
10 |
37 |
1.80 | 4.7 | 77% |
| 2: | Martin Sather |
10 |
45 |
2.62 | 5.0 | 97% |
| 1: | Dean Gemmell |
10 |
36 |
1.40 | 5.7 | 73% |
| TEAM TOTALS | 40 | 162 | 2.02 | 5.1 | 85% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Eric Fenson |
10 |
18 |
2.10 | 5.3 | 39% |
| 3: | Trevor Andrews |
10 |
38 |
2.08 | 4.0 | 81% |
| 2: | Quentin Way |
10 |
38 |
2.00 | 5.0 | 79% |
| 1: | Mark Lazar |
10 |
35 |
1.30 | 7.0 | 71% |
| TEAM TOTALS | 40 | 129 | 1.86 | 5.3 | 67% | |
Event Statistics
Heath McCormick
| Games: | 12 |
| Record: | 12W - 0L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 5W - 0L |
| PF/G: | 8.21 |
| PA/G: | 5.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Eric Fenson
| Games: | 10 |
| Record: | 3W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 5.53 |
| PA/G: | 8.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Heath McCormick
Eric Fenson
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Heath McCormick | ||
| Eric Fenson | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















