Curling Scores
GP Car and Home World Cup of Curling
Nov 2 - 6, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Glenn Howard Coldwater, ON |
![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | ||
| Mike McEwen Winnipeg, MB |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Glenn Howard |
16 |
66 |
2.40 | 6.0 | 87% |
| 3: | Wayne Middaugh |
16 |
57 |
2.24 | 3.1 | 75% |
| 2: | Brent Laing |
16 |
62 |
2.00 | 5.4 | 81% |
| 1: | Craig Savill |
16 |
78 |
1.18 | 2.7 | 98% |
| TEAM TOTALS | 64 | 263 | 1.96 | 4.3 | 85% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mike McEwen |
16 |
58 |
2.78 | 5.0 | 78% |
| 3: | B.J. Neufeld |
16 |
54 |
1.72 | 5.8 | 70% |
| 2: | Matt Wozniak |
16 |
72 |
1.74 | 4.4 | 93% |
| 1: | Denni Neufeld |
16 |
71 |
1.38 | 3.1 | 90% |
| TEAM TOTALS | 64 | 255 | 1.90 | 4.6 | 83% | |
Event Statistics
Glenn Howard
| Games: | 8 |
| Record: | 7W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.78 |
| PA/G: | 4.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Mike McEwen
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.67 |
| PA/G: | 5.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Glenn Howard
Mike McEwen
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















