ACE & Company World Mixed Doubles Curling Championship
Curling Scores
ACE & Company World Mixed Doubles Curling Championship
Apr 25 - May 2, 2026
|
| Draw May 1 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Canada Lott/Lott |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | ![]() | 2 | ||||
| Sweden Westman/Ahlberg |
0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Canada
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.85 |
| PA/G: | 6.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Sweden
| Games: | 10 |
| Record: | 8W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.00 |
| PA/G: | 7.07 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.03 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Season Statistics
Canada
| Games: | 14 |
| Record: | 11W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.43 |
| PA/G: | 5.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.41 |
Sweden
| Games: | |
| Record: | W - L |
| Extra Ends: | W - L |
| One-Point Games: | W - L |
| PF/G: | 0.00 |
| PA/G: | 0.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Scoring Records - Season
Canada
Sweden
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: SF -- Fri, May 1 -- 7:00pm CET | |||
| Australia (Gil/Hew) | 4 | 7th | |
| Italy (Con/Mos) | 5 | ||
| Canada (Lot/Lot) | 2 | 6th | |
| Sweden (Wes/Ahl) | 5 | ||
| Australia (Gil/Hew) | 4 | 7th | |
| Italy (Con/Mos) | 5 | ||
| Canada (Lot/Lot) | 2 | 6th | |
| Sweden (Wes/Ahl) | 5 |
| Australia (Gil/Hew) | 4 | 7th | |
| Italy (Con/Mos) | 5 | ||
| Canada (Lot/Lot) | 2 | 6th | |
| Sweden (Wes/Ahl) | 5 |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















