WCT Latvian Mixed Doubles Curling Cup 2
Curling Scores
WCT Latvian Mixed Doubles Curling Cup 2
Apr 2 - 5, 2026
|
| Draw Apr 2 - 7:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Hausstatter/Svorkmo-Lundberg Lillehammer, NOR |
0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 4 | ||||
| Avena/Avotins Riga, LAT |
![]() |
4 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 10 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Hausstatter/Svorkmo-Lundberg
| Games: | 1 |
| Record: | 0W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 16.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Avena/Avotins
| Games: | 1 |
| Record: | 1W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 16.67 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 1.00 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Hausstatter/Svorkmo-Lundberg
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.94 |
| PA/G: | 7.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.62 |
Scoring Records - Season
Hausstatter/Svorkmo-Lundberg
Avena/Avotins
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 2 -- Thu, Apr 2 -- 2:00pm EET | |||
| Haus/Svor | 4 | Final | |
| Aven/Avot | 10 | (6) | |
| Koby/Ples | 7 | Final | |
| Jens/Qvis | 5 | (8) | |
| Haus/Svor | 4 | Final | |
| Aven/Avot | 10 | (6) | |
| Koby/Ples | 7 | Final | |
| Jens/Qvis | 5 | (8) |
| Haus/Svor | 4 | Final | |
| Aven/Avot | 10 | (6) | |
| Koby/Ples | 7 | Final | |
| Jens/Qvis | 5 | (8) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













