LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Apr 3 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Switzerland Hoesli, M |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 6 | ||||||
| United States Shuster, J |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | ![]() | 3 | ||||||
Event Statistics
Switzerland
| Games: | 12 |
| Record: | 9W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.40 |
| PA/G: | 5.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
United States
| Games: | 12 |
| Record: | 8W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.64 |
| PA/G: | 6.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
Season Statistics
Switzerland
| Games: | 58 |
| Record: | 29W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.01 |
| PA/G: | 7.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
United States
| Games: | 69 |
| Record: | 51W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.56 |
| PA/G: | 5.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Switzerland
United States
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Fri, Apr 3 -- 9:00am MT | |||
| SUI (Hoesli) | 6 | 7th | |
| USA (Shuster) | 3 | ![]() |
|
| CAN (Dunstone) | 4 | 7th | |
| ITA (Spiller) | 4 | ![]() |
|
| SUI (Hoesli) | 6 | 7th | |
| USA (Shuster) | 3 | ![]() |
|
| CAN (Dunstone) | 4 | 7th | |
| ITA (Spiller) | 4 | ![]() |
| SUI (Hoesli) | 6 | 7th | |
| USA (Shuster) | 3 | ![]() |
|
| CAN (Dunstone) | 4 | 7th | |
| ITA (Spiller) | 4 | ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
OGDEN, Utah -- Team Matt Dunstone's road map is now clear and defined.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















