LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Mar 27 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Norway Harstad, A |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||
| Japan Yamaguchi, T |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Norway
| Games: | 12 |
| Record: | 0W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.91 |
| PA/G: | 7.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.32 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Japan
| Games: | 12 |
| Record: | 5W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.70 |
| PA/G: | 6.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Norway
| Games: | 43 |
| Record: | 27W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.76 |
| PA/G: | 6.68 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Japan
| Games: | 79 |
| Record: | 55W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.05 |
| PA/G: | 5.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Norway
Japan
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















