BKT Tires World Women's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Women's Curling Championship
Mar 14 - 22, 2026
|
| Draw Mar 18 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Switzerland Schwaller, X |
![]() |
2 | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 10 | |||||
| Australia Williams, H |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Switzerland
| Games: | 14 |
| Record: | 13W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.13 |
| PA/G: | 5.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Australia
| Games: | 12 |
| Record: | 1W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.32 |
| PA/G: | 11.26 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.27 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Season Statistics
Switzerland
| Games: | 88 |
| Record: | 61W - 27L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 5W - 0L |
| PF/G: | 8.37 |
| PA/G: | 5.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Australia
| Games: | 36 |
| Record: | 19W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.53 |
| PA/G: | 7.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Scoring Records - Season
Switzerland
Australia
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















