U20 Alberta Provincial Championship, presented by Hec Gervais Academic & Scholarship Foundation
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U20 Alberta Provincial Championship, presented by Hec Gervais Academic & Scholarship Foundation
Feb 25 - Mar 1, 2026
|
| Draw Feb 25 - 8:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Parker Harris Edmonton, AB |
![]() |
0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||
| Peter Hlushak Edmonton, AB |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 5 | |||
Event Statistics
Parker Harris
| Games: | 8 |
| Record: | 3W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.61 |
| PA/G: | 6.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Peter Hlushak
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.48 |
| PA/G: | 3.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.86 |
| Steal Efficiency: | 0.47 |
Season Statistics
Parker Harris
| Games: | 31 |
| Record: | 17W - 14L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.62 |
| PA/G: | 6.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Peter Hlushak
| Games: | 27 |
| Record: | 12W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.57 |
| PA/G: | 8.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
Parker Harris
Peter Hlushak
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 1 -- Wed, Feb 25 -- 6:30pm MT | |||
| Duncan | 3 | Final | |
| Mitsopoulos | 4 | (8) ![]() |
|
| Channon | 4 | Final | |
| Bachek | 1 | (8) ![]() |
|
| Hiebert | 8 | Final | |
| Bromm | 3 | (6) ![]() |
|
| Harris | 4 | Final | |
| Hlushak | 5 | (8) ![]() |
|
| Duncan | 3 | Final | |
| Mitsopoulos | 4 | (8) ![]() |
|
| Channon | 4 | Final | |
| Bachek | 1 | (8) ![]() |
|
| Hiebert | 8 | Final | |
| Bromm | 3 | (6) ![]() |
|
| Harris | 4 | Final | |
| Hlushak | 5 | (8) ![]() |
| Duncan | 3 | Final | |
| Mitsopoulos | 4 | (8) ![]() |
|
| Channon | 4 | Final | |
| Bachek | 1 | (8) ![]() |
|
| Hiebert | 8 | Final | |
| Bromm | 3 | (6) ![]() |
|
| Harris | 4 | Final | |
| Hlushak | 5 | (8) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












