Montana's Brier
Curling Scores
Montana's Brier
Feb 27 - Mar 8, 2026
|
| Draw Feb 28 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Northern Ontario MacEwan, S |
![]() |
2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 | ||
| Yukon Scoffin, T |
0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 8 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Northern Ontario
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.83 |
| PA/G: | 7.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.12 |
Yukon
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.87 |
| PA/G: | 8.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.12 |
Season Statistics
Northern Ontario
| Games: | 26 |
| Record: | 14W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.45 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Yukon
| Games: | 10 |
| Record: | 9W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.62 |
| PA/G: | 4.26 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.79 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Scoring Records - Season
Northern Ontario
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Mike Anderson (Nov 15, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Ryan Mayville (Nov 14, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Mike Anderson (Nov 15, 2025)
> 3 in 6th End vs. Jacob Lamb (Sep 20, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Mark Kean (Sep 19, 2025)
> 3 in 4th End vs. Jayden King (Sep 19, 2025)
> 3 in 1st End vs. Marco Hoesli (Sep 18, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. Shinya Abe (Oct 23, 2025)
> 3 in 7th End vs. John Epping (Oct 23, 2025)
> 3 in 6th End vs. JC Beecroft (Oct 23, 2025)
Yukon
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















