Winter Olympics - Women
Curling Scores
Winter Olympics - Women
Feb 11 - 22, 2026
|
| Draw Feb 17 - 8:05 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Hasselborg, A |
0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 | |||
| Canada Homan, R |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 | ||
Event Statistics
Sweden
| Games: | 11 |
| Record: | 9W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 5.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Canada
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.32 |
| PA/G: | 6.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Sweden
| Games: | 43 |
| Record: | 29W - 14L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.30 |
| PA/G: | 6.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Canada
| Games: | 61 |
| Record: | 49W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 9.18 |
| PA/G: | 5.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Sweden
Canada
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
February 27, 2026
Manitoba's Kate Cameron (Photo: Curling Canada) announced on Monday that the team will look different for the new Olympic quadrennial.
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
-
February 20, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















